MySQLDumper Problemsiz Yedek Alma / Geri Yükleme | Bilişim Canavarı

Başıma gelen tuhaf bir olaydan sonra mysqldumper’la tanışmak durumunda kaldım, server/sunucu değişimi nedeniyle veritabanı oldukça büyük olan bir forumumuzu taşımamız gerekiyordu. Fakat hem hosting panelinden hem vbulletin üzerinden hem de phpmyadmin den yani sizin anlayacağınız her yerden yedek almama rağmen veritabanımızı bir türlü restore edemediler. Daha sonra Veritabanınız da sorun var, sitenizi yeniden kurun diye belirtip kenara çekildiler. Hosting firmasının günlerce uğraşıp da beceremediği bu işi mysqldumper toplam 5 dakikada yaptı. Mysqldumper sayesinde Yedek Almak ve Geri Yüklemek çok basit.

1- Öncelikle buradaki adresten güncel MysqlDumper’i indiriyorsunuz.

2- Daha sonra  ftp üzerinden nerede çalışmasını istiyorsanız; örneğin public_html hemen içine msd1.24.4 klasörünü atalım ( sürüm farklı olabilir )

3- FTP’ye yükledikten sonra dilerseniz klasör ismini değiştirip bu şekilde de devam edebilirsiniz. Fakat değiştirmediğinizi varsayarak siteadresiniz.com/msd1.24.4 olarak giriş yapıyoruz. ( ben klasör ismini yedek yaptığım için msd1.24.4 yerine yedek yazıp bağlandım )

4- İlk defa kullanıyor olduğunuz için karşınıza kurulum sayfası açılacaktır. Buradan dil olarak Türkçe yazanı tıklayıp ileri diyoruz.

5- Dil seçtikten sonra bizden veritabanı bilgilerini isteyecektir. Buraya kontrol edeceğimiz veritabanı bilgilerini gireceğiz.

6- Eğer bilgilerinizi hatırlamıyorsanız sitenizin config dosyasından kontrol ederek bu bilgileri doğru bir şekilde girin. ( wordpress : wp-config.php gibi )

7- Veritabanı Sunucusu genelde localhost olur fakat bazı hostingler de ip olarak verilebilir. Hosting firmanızdan talep edebilirsiniz

8- Kullanıcı adı ve Şifreyi de doğru bir şekilde girerek ayarlamaları tamamlıyor ve veritabanına bağlanıyoruz.

9- Eğer sunucunuz da bir takım kısıtlamalar var ise bir sonraki ekran da duruma göre CHMOD ile alakalı bir ekranla karşılaşabilirsiniz. Burada size belirteceği dosyaları ftp de oluşturup CHMOD değerini 777 yapmanız durumunda bu bölümü de başaralı bir şekilde tamamlamış olacaksınız.

Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra siteadresiniz.com/msd1.24.4 olarak tekrar giriş yapın.

MysqlDumper Kullanımı

MysqlDumper kullanarak mysql yedeğini nasıl alırım ?
Sol menüden Yedekleme Sekmesine giriyoruz.Yeni Yedekleme Basarak yedek alma işlemini başlatıyoruz işlem süresi mysql boyutu ve sunucu performansına göre değişkenlik göstermektedir.Yedekleme tamamlandıktan sonra indirme linkine basarak yedeği indirebilirsiniz.

MysqlDumper kullanarak mysql yedeğini nasıl geri yüklerim ?
Sol menüden Dönüştür Sekmesine giriyoruz. Açılan sayfada daha önce almış olduğumuz veritabanı yedekleri tarihleriyle beraber listelenir. Buradan geri yüklemek istediğimiz yanına işaret koyup yukarıdan dönüştüre tekrar tıklıyoruz.

MysqlDumper Klasör şifreleme nasıl aktif ederim ? Güvenliği nasıl alırım ?
Sol menüden Ana Sayfa sekmesine giriyoruz Önemli: Klasör koruma oluştur giriyoruz. Yeni şifremizi belirleyerek mysqldumper girişlerine şifre koymuş oluyoruz ayrıca myqldumper aynı isimle ve ana dizine atmanızı tavsiye etmiyoruz alt klasörlere farklı isimle atın ki sizden başkası bilemesin

Veri Tabanı Tablolarımı nasıl düzenleyebilir ve yönetebilirim ?
Sol menüden SQL-Tarayıcısı sekmesine giriyoruz ve orada ilgili mysql tüm tabloları listelenecektir phpmyadmin gibi rahatlıkla yönetiyoruz
MysqlDumper makalemizi burada sonlandırıyoruz. Herhangi bir problemle karşılaşmanız durumunda bu makale altından sorularınızı iletebilirsiniz.

Bilişim Canavarı

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir