Wordpress Sitenizi Otomatik Yedekleyin | Bilişim Canavarı

WordPress bloğunuzun güvenliğini sağlayabilmek adına düzenli periyotlarla yedek almanız gereklidir. Eminim bir çoğunuz da benim gibi üşengeçlikten yedek alma periyotlarını aksatıyor. İşte tam bu noktada imdadınıza UpdrafPlus yetişiyor ve belirlediğiniz periyotlar da sayfanızın yedeğinizi almakla kalmıyor ve dilerseniz google drive, dropbox gibi sitelere almış olduğu yedeği upload ediyor. Peki nasıl mı ? Buyurun anlatayım 🙂

1 – UpdraftPlus WordPress eklentisini yükleyip etkinleştirin.

2 – Wordpress Admin paneli Arayüzünden Ayarlar -> UpdraftPlus Yedekleri ‘ne tıklayın ve UpdraftPlus Ayarlar bölümüne girin.

3 – Dosya Yedekleme Aralıkları ve Veritabanı Yedekleme Periyodu‘nu Haftalık olarak seçin, böylece haftalık olarak yedek alınmasını sağlayacağız.

UpdraftPlusYedek2

4 – Reporting kısmında Email kutucuğunu işaretleyin, böylece yedek alındığında veya hata oluştuğunda bize e-posta aracılığı ile rapor göndererek durumdan haberdar edecektir.

UpdraftPlusYedek3

5 – Uzak Depolama Birimi olarak Dropbox ‘u seçin ve dropbox hesabınızla giriş yaparak uygulama izni sağlayın.

6 – UpdraftPlus ta Şuanki Durum kısmına gelin ve hemen yedekleme yapmak için Şimdi Yedekle ‘ye tıklayın. Yedek dosyaları önce sıkıştırılıp zip haline getirilecek ve tek tek Dropbox’a yüklenecek. Eğer Dropbox’a yükleme esnasında bir problem oluşursa endişelenmenize gerek yok çünkü eklenti yüklemeye kaldığı yerden devam etme özelliğine sahip. Bundan sonra sitenizin yedeği haftada bir otomatik olarak Dropbox’a yüklenecek. Dilerseniz https://www.dropbox.com  adresinden sayfayaa girip App/UpdraftPlus klasörü altından alınan yedekleri kontrol edebilirsiniz.

7 – Son olarak bir yedeğinizi geri yüklemek için Mevcut Yedekler kısmından dönmek istediğiniz yedeğin sağında ki Geri Yükle butonuna tıklamanız yeterli.

UpdraftPlusYedek4

Evet belki biraz zorlandınız belki de biraz yoruldunuz ancak sitenizin yedeğinin direkt olarak bir bulut sistemine alınması için ayırdığınız bu 10-15 dk zamanı gayet iyi harcamış olduğunuzdan eminim.

Konfigürasyon konusunda sıkıntılar yaşarsanız yorumlar bölümünden bana ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere 🙂

Bilişim Canavarı

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir